Systemy Reynaers Aluminium w The Nest - nominacja do Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy

  • 16-10-2019

Przeszklony budynek przestrzeni coworkingowej, The Nest został nominowany w 5. edycji konkursu Nagrody Architektonicznej m.st. Warszawy, w kategorii: najlepszy budynek komercyjny. W budynku zastosowano wyjątkowe systemy Reynaers Aluminium, CW 50-HI, CS 86-HI oraz CP 155.

Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Na wagę konkursu ma również wpływ to, że o przyznaniu jednej z nagród decydują mieszkańcy Warszawy i pozostali użytkownicy przestrzeni miasta. Głosownie na najważniejszą i najlepszą inwestycję odbywa się w czasie plebiscytu internetowego –głosy można oddawać do 12 listopada 2019 roku. Pozostałe nagrody w poszczególnych kategoriach i nagrody specjalne, w tym Grand Prix przyznaje jury. Na uwagę zasługuję nagroda specjalna przyznawana za rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia i adaptacji zmian klimatu – podstawą przyznania nagrody będzie analiza nominowanych obiektów pod kątem efektywności energetycznej, emisji CO2, smogu, zielonej i błękitnej architektury. Te aspekty są szczególnie bliskie Reynaers Aluminium – firma stale pracuje nad rozwijaniem systemów aluminiowych, kładąc duży nacisk właśnie na efektywność energetyczną.

Reynaers Aluminium wpływa na architekturę miasta

Architekci Grupy 5 mieli do wykonania trudne zadanie. Do dyspozycji mieli niewielką, trójkątną działkę, sąsiadującą z zabytkowymi kamienicami, zlokalizowaną na terenie objętym ochroną konserwatorską. To wszystko musieli uwzględnić w nowoczesnym projekcie przestrzeni coworkingowej dla branży kreatywnej. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał zgodę na inwestycję, pod warunkiem zaprojektowania przeszklonej konstrukcji o lekkiej formie. I tak powstał niezwykły ośmiokondygnacyjny, przeszklony biurowiec u zbiegu ulic Pięknej i Koszykowej, z bryłą wychodząca poza obrys działki, częściowo nadwieszoną nad jezdnią i chodnikiem, z frontową fasadą wychylającą się od pionu na 7,5 metra. Forma budynku została wymuszona przez zwężający się kształt działki: w najszerszym miejscu, od frontu The Nest ma 9,9 metra, w najwęższym jedynie 3 metry. Z tyłu znajduje się klatka schodowa i zaplecze techniczne, a fasada jest nieprzezierna i wykończona łupkiem. Przeszklona elewacja została zastosowana w części biurowej, praktycznie pozbawionej podziałów.

 

 

 

 

 

 

 

Naturalnym wyborem były systemy Reynaers Aluminium, które świetnie sprawdzają się również w niestandardowych, wymagających projektach. Przeszklona fasada oraz okna wychylne powstały dzięki systemowi CW 50-HI, który umożliwia tworzenie konstrukcji o dużym nachyleniu, gwarantując wysoką izolacyjność termiczną. We wnętrzach na najwyższym piętrze wykorzystano również system przesuwny CP 155, a drzwi wejściowe skonstruowano na bazie systemu CS 86-HI.

Nowoczesne wnętrza, również dla pracujących rodziców

The Nest to przede wszystkim przestrzeń do coworkingowej pracy, wyróżniona m.in. przez magazyn „Wallpaper” za design i elastyczność. Można tu znaleźć również kawiarnię, sale konferencyjne i prywatne gabinety. To także pierwszy w Polsce projekt, który wspiera pracujących rodziców, oferując również miejsce dla dzieci, które mogą spędzić czas pod okiem profesjonalnych opiekunów. Zaprojektowane przez Beza Projekt wnętrza utrzymane są w tonacji turkusowo-miedzianej.

 

źródło: Reynaers Aluminium