Chłodna elegancja nad wodą . Biurowiec „CentoNew” w Rostocku

  • 15-04-2019

Spółka Centogene AG założyła w Rostocku nowy ośrodek badawczy zajmujący się diagnostyką genetyczną rzadkich chorób dziedzicznych. Przeszklenia w nowym obiekcie wykonano z wielu rodzajów szkła. Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER zapobiega stratom ciepła i podnosi efektywność energetyczną budynku.

 

 

Centogene należy do wiodących firm zajmujących się analizą genetyczną rzadkich chorób dziedzicznych. Od momentu założenia ponad dekadę temu firma stale się rozwija. W nowej siedzibie firmy „CentoNew” na rostockim półwyspie Silohalbinsel będzie w przyszłości pracować około 250 osób. Budynek położony jest nad wodą, w atrakcyjnym miejscu graniczącym z kompleksem nabrzeżnym Unterwarnow, idealnie komponując się z rozległą kamienną nawierzchnią przylegającej promenady.

Obiekt został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Gewers Pudewill z Berlina na planie nieregularnego pięciokąta. Nad parkingiem podziemnym wznoszą się cztery przesunięte względem siebie kondygnacje naziemne o zróżnicowanym kształcie. Przyziemie znajduje się na podeście, na który prowadzą schody zewnętrzne, rozmieszczone w kilku miejscach wzdłuż nabrzeża. Pierwsze kroki pracowników i gości wiodą na zielony, przeszklony dziedziniec, który otwiera się na rzekę.

Elewacja podzielona jest na elegancki, ciemnoczerwony cokół z cegły klinkierowej i metalową fasadę o delikatnej strukturze, otuloną powłoką w ciepłych odcieniach miedzi. Kolejnym charakterystycznym elementem jest przeszklenie, w którym zastosowano różne rodzaje szkła.

Na potrzeby obiektu, Saint-Gobain GLASSOLUTIONS dostarczyła około 2.500 metrów kwadratowych szkła – zakład w Rostocku przygotował około 900 metrów kwadratowych wysokiej jakości szkła termoizolacyjnego CLIMATOP XN (potrójne szyby zespolone) z ciepłą ramką dystansową SWISSPACER ADVANCE. W projekcie wykorzystano również laminowane szkło bezpieczne STADIP pochodzące z zakładu Saint-Gobain GLASSOLUTIONS we Flensburgu. Zakład Saint-Gobain w Poczdamie dostarczył z kolei nadbudowy specjalne i szyby izolacyjne – część z izolacją termiczną (potrójną), a część z akustyczną.

Umieszczona w przestrzeni międzyszybowej ciepła ramka dystansowa szwajcarskiego producenta SWISSPACER zapewnia doskonały efekt izolacyjny, skutecznie zmniejszając straty ciepła.

Ramki dystansowe SWISSPACER ADVANCE stanowią podstawowy element konstrukcyjny energooszczędnych okien nowego biurowca. W zależności od konstrukcji ramki SWISSPACER Advance, możliwe jest uzyskanie wartości Psi do 0,037 W/mK. To ciepła ramka dystansowa o najlepszym na rynku stosunku ceny do parametrów cieplnych w swojej klasie.

Dzięki wysokiej stabilności wymiarowej, zastosowanie rozwiązań SWISSPACER gwarantuje wysoką równoległość ramek i dlatego idealnie sprawdza się w potrójnej szybie zespolonej. 

Dane dotyczące obiektu:

Obiekt:                   Nowy biurowiec „CentoNew” – siedziba centrum diagnostyki genetycznej

Inwestor:               Centogene AG, Rostock, Niemcy

Lokalizacja:             Rostock, Niemcy

Architekt:               Gewers Pudewill GmbH, Berlin, Niemcy

Szkło:                    Saint-Gobain Building Glass Europe, Aachen, Niemcy

                            Szkło termoizolacyjne CLIMATOP XN (potrójne szyby zespolone) z ramką dystansową SWISSPACER ADVANCE w kolorze czarnym Szkło bezpieczne STADIP®

Obróbka szkła:        Saint-Gobain GLASSOLUTIONS Nord GmbH – zakłady w Rostocku i Flensburgu, Niemcy, GLASSOLUTIONS – zakład Saint-Gobain Deutsche Glas Berlin-Brandenburg GmbH, Niemcy

Ciepła ramka:         SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG, Kreuzlingen, Szwajcaria

Zakończenie inwestycji:      2018

 

źródło: SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG