Świat nie musi już być na niebiesko

  • 16-09-2019

Elektrochromatyczne szkło Halio zapewnia komfort i widok w naturalnych kolorach

Halio

Szkła elektrochromatyczne są dostępne na rynku już od początku lat 90-tych. Pozwalają one na precyzyjną regulację przyciemnienia oraz przepuszczalności energii słonecznej bez kłopotliwej mechanicznej ochrony przed słońcem w formie rolet i żaluzji. Elektrochromatyczne powłoki z tlenków metali są umieszczone pomiędzy dwoma cienkimi taflami szkła płaskiego wraz z warstwami spełniającymi rolę przewodników jonów metali oraz anody i katody. Poprzez przyłożenie niewielkiego napięcia prądu stałego następuje aktywacja wymiany jonów pomiędzy warstwami, powodująca zmianę koloru i przepuszczalności światła warstwy elektrochromatycznej.

HalioHalio

 

 

 

Halio sprowadziło estetykę swojego inteligentnego systemu szkła z regulowanym przyciemnieniem do tego, co najbardziej istotne: neutralnych odcieni kolorów i naturalnej przejrzystości zwykłego szkła elewacyjnego oraz eleganckich, naturalnych odcieni szarości bez błękitnego zabarwienia, z czasem pełnej zmiany poniżej trzech minut.

Po zmianie napięcia szyba staje się ponownie całkowicie przeźroczystą. „Chociaż dotychczasowe rozwiązania są bardzo zaawansowane, jest jeszcze sporo do zrobienia na polu kolorystycznej stylizacji, czasu reakcji i inteligentnych urządzeń peryferyjnych”, wyjaśnia Dariusz Adamski, Sales Manager Central Europe w Halio International S.A. „Niedoskonałości te są korygowane nowymi zaletami oferowanymi przez system szyb Halio. Nasze aspiracje to więcej naturalności, więcej indywidualności, więcej inteligencji, więcej komfortu w obsłudze, więcej estetyki i więcej elastyczności w integracji z systemami automatyki domowej i systemami zarządzania budynków.”

Zarządzanie światłem naturalnym to więcej niż ochrona przed słońcem

HalioWiele badań potwierdza, że ludzie czują się najbardziej komfortowo przy naturalnym świetle dziennym i dynamicznej zmianie pomiędzy światłem i cieniem. W takich warunkach zachowany jest cykl wewnętrznego zegara i biorytmu. Biologicznie efektywne światło dzienne jest nie do zastąpienia sztucznym oświetleniem. Jednak latem, aby wyeliminować refleksy i oślepianie, zmniejszyć nagrzewanie jak również obniżyć nakłady na wentylację i klimatyzację, dąży się do eliminacji promieni słonecznych wpadających do budynków przez wielkopowierzchniowe elewacje szklane. Halio zostało opracowane po to, aby rozwiązać te sprzeczności nowoczesnej architektury szkła. To inteligentnie barwione szkło tworzy pomost pomiędzy wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną, pomiędzy oszczędnością energii i jej stratą, pomiędzy światłem i cieniem, a zwłaszcza pomiędzy temperaturą pomieszczenia i jego klimatem.

Halio

Szkło Halio, ze wskaźnikiem odwzorowania barw na poziomie 97%, charakteryzuje się całkowitą neutralnością kolorów i wraz z postępującym przyciemnieniem nie tworzy ani nienaturalnego odcienia błękitu ani niejednolitych stref zabarwienia. Przyciemnienie następuje w pełni równomiernie, w naturalnych odcieniach szarości, pozwalając na niezakłócony widok na zewnątrz i gwarantując stale optymalny poziom naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Szyby zespolone Halio w stanie nieprzyciemnionym transmitują światło na poziomie 65%. Przepuszczalność światła może zostać zredukowana do 2 %, a przy maksymalnym przyciemnieniu może zostać zatrzymane do 95 % energii cieplnej. Imponujące są również czasy reakcji warstw elektrochromatycznych. Szkło Halio osiąga najbardziej intensywne przyciemnienie w czasie krótszym niż trzy minuty. „Żadne z pozostałych szyb nie osiągają tak dalece równomiernego, naturalnego odcienia w tak krótkim czasie”, wyjaśnia pan Adamski.

HalioHalio

 

 

 

Trzy razy Halio dla perfekcyjnej wygody

Dla pełnej swobody twórczej architektów i projektantów asortyment Halio uzupełniają dwa dalsze produkty. Halio Match bedące statycznym szkłem ze specjalną powłoką, które może być stosowane np. w elewacjach północnych lub dolnych kondygnacjach. Sprawia ono dokładnie to samo wrażenie jak szkło Halio w stanie nieprzyciemnionym, co daje możliwość łączenia obu szkieł na jednej elewacji bez kompromisów estetycznych.

Halio Black zostało opracowane specjalnie dla wewnętrznych ścianek działowych, może jednak być również stosowane w elewacjach. W stanie nieprzyciemnionym posiada ono stopień przepuszczalności światła na poziomie 52 %. W stanie całkowitego przyciemnienia Halio Black zatrzymuje 99,9 % wpadającego światła i 96 % energii słonecznej. „Halio Black jest idealnym materiałem, gdy w określonych pomieszczeniach, takich jak pomieszczenie konferencyjne, łazienkach lub sypialniach, chce się stworzyć atmosferę prywatności”, wyjaśnia Dyrektor marketingu Katia Hansen.

Z takiej różnorodności produktów wynikają korzyści dla najróżniejszych rodzajów budynków. „Na przykład częstym problemem, z którym borykają się muzea, jest doprowadzenie wystarczającej ilości światła naturalnego do pomieszczeń wystawowych i jednocześnie zatrzymanie szkodliwego spektrum UV”, wyjaśnia pani Hansen, „a wykorzystanie Halio optymalizuje dostęp naturalnego światła przy jednoczesnej ochronie wartościowych eksponatów.” Innymi budynkami predestynowanymi dla zastosowanie dynamicznych szyb Halio poza biurowcami są na przykład centra handlowe, placówki kształcenia lub placówki medyczne, oraz nieruchomości mieszkaniowe o wysokiej wartości.

Inteligencja przez system

Inteligentnym centrum systemu jest Halio Cloud, łączący elementy sterujące i regulacyjne z szybami zespolonymi i spełniający w równym stopniu potrzeby i wymagania odnośnie wygody, stopnia przyciemnienia i wydajności energetycznej, zarówno ze strony mieszkańców jak też zarządzania budynkiem.

Halio

Platforma Halio Claud pozwala na wysoki stopień automatyzacji. Potrafi ona komunikować się zarówno z systemami aktywowanymi poleceniem głosowym jak również z wszystkimi powszechnie stosowanymi systemami automatyzacji budynków i mieszkań. Pomimo tego użytkownik ma możliwość indywidualnej zmiany poziomu przyciemnienia w dowolnym czasie. Obsługa systemu jest możliwa poprzez aplikacje mobilne, panele sterujące mocowane na ścianie lub aktywację przy użyciu asystentów głosowych, takich jak Alexa czy też Google Home.

HalioW zależności od struktury elementów szklanych szyby Halio uzyskują wartości Ug do 0,6 W/(m2K). „Sterownik Halio utrzymuje automatycznie na optymalnym poziomie zarówno intensywność oświetlenia światłem naturalnym jak i komfort termiczny i dlatego pozwala zaoszczędzić do 22 % kosztów klimatyzacji i ogrzewania”, wyjaśnia pan Adamski. Dlatego też system Halio powinien być uwzględniony przy wszystkich zrównoważonych projektach budowlanych, niezależnie od tego, czy są one realizowane w standardzie Domu pasywnego, Minergie, BREEAM czy LEED.

W Halio Cloud łączą się w całość wszystkie parametry, takie jak indywidualne preferencje użytkowników, sposób korzystania z budynków, lokalizacja, ustawienie elewacji i warunki pogodowe. Specjalne algorytmy obliczają z nich automatyczną optymalizację systemu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej halioglass.eu. Zapraszamy do śledzenia nas również na Twitterze lub LinkedIn.