Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design

  • 02-12-2019

Szyby modelowe o ekstremalnych promieniach, iluminatory o grubości liczonej w centymetrach czy automatycznie wytwarzane poczwórne szyby zespolone – praktycznie żadne przeszklenie nie opuszcza Porta Glas Design bez elastycznego systemu ramek elastycznych Super Spacer® „ciepła krawędź” firmy Edgetech. Co roku powstaje ich około 600 kilometrów – z trendem rosnącym. Rozwija się bowiem główna grupa odbiorców, czyli rynek wysokiej jakości unikatowych drzwi wejściowych. Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać indywidualne życzenia klientów, w Porta Glas Design działa unikalna w skali całych Niemiec linia szkła termoizolacyjnego.

Megatrend indywidualizacji nie jest niczym nowym. Już w 1997 roku badaczka trendów Faith Popcorn opisywała istotę „egonomic”: ja decyduję o indywidualnych rozwiązaniach i produktach, które będą dostosowane do mojej osoby. Myliła się tylko co do jednego, twierdząc, że wówczas ten trend osiągnął swój najwyższy punkt. Dzisiaj, w roku 2019, można mieć poczucie, że teraz nastąpiła jego nowa kulminacja.

Różnorodność wariantów to konieczność na rynku drzwi wejściowych

Rynek drzwi wejściowych w segmencie premium zawsze stawiał na indywidualizację zamiast na ilość. U dystrybutora z sektora branży budowlanej lub stolarza klient konfiguruje swoje indywidualne drzwi. Drewno, aluminium, stal lub tworzywo sztuczne, szczotkowane, malowane proszkowo, lazurowane lub lakierowana na kolor, z elementami szklanymi lub aplikacjami ze stali szlachetnej, w szczególności antywłamaniowe, izolowane termicznie lub akustycznie – życzenia nie są praktycznie niczym ograniczone. Wpłynięcie zamówienia do producentów wypełnień drzwi wejściowych w bardzo krótkim czasie uruchamia cały kolejny łańcuch dostaw.

Wystarczy spojrzeć choćby na różnorodność wariantów elementów ze szkła na wypełnienia drzwi wejściowych. Zajmująca się obróbką i uszlachetnianiem szkła firma Porta Glas Design z Porta Westfalica ma stale na magazynie około 160 rodzajów szkła ornamentowego. W wielu przypadkach stosowane jest własne uszlachetnianie. „Nie ma, że się nie da” – wyjaśnia menedżer produkcji Katja Neumann, „jednak życzenia klientów podlegają ograniczeniom fizycznym i ekonomicznym”.

W produkcji ręcznej pielęgnuje się tradycyjne rzemiosło szklarskie. Trójkąty, elipsy i dowolne inne kształty są tam montowane w szyby zespolone. „W takich indywidualnych i niezwykle małoformatowych szybach w grę wchodzi tylko ramka elastyczna Super Spacer, którą można precyzyjnie umieszczać wzdłuż konturów” – mówi Katja Neumann. W przypadku drzwi wejściowych z elementami szklanymi dodatkowym elementem marketingowym jest „ciepła krawędź” z jej wszystkimi zaletami.

Godny podziwu jest także zakres uszlachetniania: grawerowanie laserowe, indywidualne matowanie przez piaskowanie, aplikacje ze stali szlachetnej, zintegrowane oświetlenie LED, nałożone kryształki Swarovskiego i aplikacje szklane, lakierowanie, szlifowanie wielokrawędziowe, szkło Tiffany, szkło wypukłe lub efekty fusingu, a na życzenie możemy wykonać np. numer domu, logo firmy czy indywidualnie wymyślone wzory. Każdy praktykant w Porta Glas Design uczy się oczywiście również produkcji prawdziwego szklenia na ołów.

Zautomatyzowana produkcja szyb zespolonych w partiach

Natomiast w sąsiedniej hali panuje high tech: tutaj znajduje się unikalna w skali całych Niemiec linia do produkcji szkła termoizolacyjnego firmy LiSEC z aplikatorem. Jest ona przeznaczona do ekonomicznej produkcji standardowych przeszkleń, od podwójnych do poczwórnych, o grubości do 100 mm. W zależności od zamówienia i oczekiwań klienta, w maszynie można wykonywać ekstremalnie małe formaty od 130 x 230 mm, a także duże formaty do 1.500 x 3.000 mm na elementy boczne z pełnym przeszkleniem. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana – od mycia, suszenia i sortowania poprzez aplikowanie ramek dystansowych, montaż szklanych wypełnień, prasowanie i uszczelnianie.

„My udostępniamy tylko przycięte szyby. W systemie produkcyjnym zapisane są wszystkie zmienne parametry, takie jak wymiary, grubość, struktura szyb, potrzebna ramka dystansowa i naniesienie uszczelniacza, a następnie linia obrabia każdy format szyb w sposób zautomatyzowany i bez ręcznych ingerencji” – wyjaśnia Katja Neumann. Taki zaawansowany system zarządzania wariantami wymaga bardzo elastycznych rozwiązań. Na przykład robot aplikacyjny może sięgać jednocześnie do ośmiu różnych szerokości i kolorów Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus od 8 mm do 24 mm bez konieczności wymiany rolki z szafki. Automatyzacja jest także gwarantem wysokiego poziomu jakości. Nie toleruje nawet najdrobniejszych wad na szkle ani nawet najdrobniejszych widocznych plam na ramce dystansowej.

22 lat zaufania do Super Spacer®

Niedawno Edgetech świętował 30-lecie. Z tego od 22 lat zaopatruje Porta Glas Design. Firma zajmująca się uszlachetnianiem szkła już rok po założeniu zdecydowała się na Super Spacer®. Joachim Stoss z zarządu Edgetech Europe GmbH w Heinsbergu jest oczywiście z tego zadowolony. „Nasz Super Spacer jest niezwykle elastyczny pod trzema względami” – mówi Joachim Stoss. „Piankowy skład materiału umożliwia precyzyjne, równoległe aplikowanie i dopasowanie do uwarunkowanych czynnikami atmosferycznymi ruchów pompujących zespołów izolacyjnych. I po trzecie zapewnia niezbędną elastyczność do zautomatyzowanej produkcji seryjnej i wariantowej”. Wszyscy renomowani producenci maszyn oferują rozwiązania do zautomatyzowanej produkcji elementów szkła termoizolacyjnego z systemami ramek dystansowych Super Spacer®, co również usprawnia cały proces produkcji. Wyeliminowane są operacje, takie jak przycinanie, gięcie i napełnianie ramek dystansowych sitem molekularnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drzwi wejściowe

W Porta Glas Design powstają szklane elementy do drzwi wejściowych klasy premium

 

Aplikator

Aplikator sięga równolegle do ośmiu różnych szerokości Super Spacer®

ISO-Linia-Porta.jpg

Linia produkcji szkła termoizolacyjnego jest nastawiona na maksymalną różnorodność wariantów

 

 

 

 

 

 

Prawie każde przeszklenie jest wyjątkowe.

 

 

źródło: Edgetech Europe GmbH

Zobacz również