Global Office Park ze szklaną fasadą elementową

  • 15-11-2022

Fasada elementowa umożliwia nadanie konstrukcjom większej unikalności. Na tak złożonej technicznie koncepcji oparto Global Office Park, nowy kompleks biurowo-mieszkaniowy w Katowicach (Polska). Na potrzeby budowy kompleksu dostarczyliśmy ponad 25 tys. m2 szyb zespolonych. W konstrukcji wykorzystane zostało szkło przeciwsłoneczne oraz niskoemisyjne.


 

Global Office Park to wielofunkcyjny kompleks obejmujący dwie wieże biurowe oraz jedną wieżę mieszkaniową, które są zlokalizowane na wspólnym podium, a także wolnostojący biurowiec. Dwie wieże liczą po 25 pięter, a ich wysokość sięga 100 m. Budynek mieszkaniowy zaoferuje w sumie 670 mieszkań. Łączna powierzchnia komercyjna obiektu wynosi nieco ponad 59 tys. m2.

Za projekt odpowiadają architekci spółki Cavatina Holding. Główne wieże są bliźniaczymi bryłami, a unikalnego charakteru nadają im zaokrąglone narożniki, co jest nawiązaniem do architektury kojarzonej z regionem. Projektanci zdecydowali się na elewację w falującym układzie, gdzie szklane tafle urozmaicono elementami w formie przypominającej błyszczące łuski.

W ramach współpracy z firmą Reconal, która przygotowała fasadę, dostarczyliśmy łącznie ponad 25 tys. m2 szyb zespolonych. W budowie dwóch wież wykorzystano szkło SunGuard SN 51 HT – szkło przeciwsłoneczne, które charakteryzuje się wysoką selektywnością oraz niskim współczynnikiem całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. W konstrukcji podium zastosowano z kolei szkło Planitherm XN II, czyli szkło charakteryzujące się niskoemisyjnością i energooszczędnością.

Konstrukcja wyróżnia się złożoną technicznie fasadą elementową. W kompleksie zastosowano m.in. szklane fasady słupowo-ryglowe oraz elewację z paneli 3D. Przygotowanie elewacji wież wymagało montowania modułów z danego piętra od wewnątrz budynku – z osadzeniem na specjalnie przygotowanych profilach dolnych i górnych. Konstrukcja obejmuje także niewidoczne przejścia z fasady wypełniającej w fasadę osłonową, co było możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych modułów przejściowych i ram. Jedną z unikalnych cech wież są też charakterystyczne skosy w szklanej elewacji – wspomina kierownik projektu w firmie Reconal Agnieszka Ryndak.

Budowę kompleksu Global Office Park rozpoczęto w 2019 r., a finalne zakończenie prac zaplanowano na 2023 r.

 

źródło: Press Glass