Dobrze ułożona miejska architektura

  • 22-03-2023

Nowy sklep szwedzkiej sieci meblowej IKEA na wiedeńskiej stacji kolejowej Westbahnhof zwraca uwagę przestrzenną, stalową strukturą nadającą mu wygląd „miejskiego regału”, a ponadto spełnia wymagające kryteria zrównoważonego rozwoju. Do realizacji oryginalnego założenia architekci wybrali aluminiowe systemy fasadowe i okienne Schüco.

Elewacja nowego sklepu IKEA do złudzenia przypomina meble tej marki

Fot. Schüco

Poprzez swój nowy sklep, który powstał na jednej z największych stacji kolejowych w Austrii, szwedzki producent mebli chciał zaprezentować się jako „dobry sąsiad”. Oznaczało to zerwanie z tradycyjną formą zamkniętych brył na rzecz szeroko otwartej formuły, która wchodzi w dialog z tkanką miejską. Inwestorowi zależało również na zaznaczeniu swojej obecności z wykorzystaniem wysokiej jakości architektury zamiast kontrastowych kolorów czy wielkoformatowych logotypów. Przed architektami stanęły również wyzwania stawiane przez specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji. Nowa przestrzeń musiała być na przykład w 100% wolna od samochodów, a sklep miał powstać w miejscu po wyburzonym budynku z XIX wieku, gdzie większość mieszkańców wolałaby zobaczyć park. W efekcie powstał niecodzienny projekt, który łączy w sobie indywidualny design gamy produktów szwedzkiej marki IKEA z trzypoziomowym parkiem, w którym zasadzono aż 160 drzew.

 

Przestrzeń handlowa jako wielopoziomowy park

Na obiekt o powierzchni aż 30000 m2 składa się główny budynek i okalająca go stalowa konstrukcja z naprzemiennie ułożonymi modułami, które nawiązują do budowy szafek marki IKEA. Głęboka na 4,5 metra struktura zwraca uwagę ciekawym układem wysuniętych, zaślepionych i przeszklonych sekcji, a także „pustych” przestrzeni z metalowymi rusztami, na których zamocowano białe, stalowe donice o wysokości 1,9 m z zasadzonymi drzewami. Każda z nich została wyposażona w automatyczny, sterowany sensorycznie system irygacji, który zapewnia indywidualny poziom nawodnienia roślin. Architekci krajobrazu wybrali takie gatunki drzew, które dobrze sprawdzą się w klimacie Wiednia lub są popularnie spotykane na południu Szwecji. Dzięki przemyślanej koncepcji naturalnej zieleni, ten pierwszy śródmiejski sklep IKEA stał się również jednym z pierwszych budynków z platynowym certyfikatem GREENPASS, a także uzyskał ocenę „Excellent” w systemie środowiskowej oceny budynków BREEAM. Komputerowe symulacje wykazały, że w gorący dzień drzewa obniżają temperaturę powietrza na poziomie pasażu pieszego wokół budynku o ponad 1,5 °C. Jeśli wziąć pod uwagę temperaturę odczuwalną, ten efekt może być intensywniejszy. Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oprócz sklepu marki IKEA w wielkopowierzchniowym obiekcie funkcjonują także inne firmy. Na piątej i szóstej kondygnacji działa hostel dla 345 gości, zaś na parterze znajdują się sklepy przeniesione z wyburzonego budynku.

Elastyczna technologia fasadowa dla wielofunkcyjnego obiektu

 

Świetlik zrealizowany w systemie fasad nakładkowych Schüco AOC 50 ST

Fot. Schüco

Największą atrakcją dla odwiedzających budynek jest jego dach, z rozległym, ogólnodostępnym tarasem zapewniającym widok na okolicę. Można na niego dotrzeć zewnętrznymi klatkami schodowymi lub windami, które wraz z drogami ewakuacyjnymi i pionami instalacyjnymi zostały zintegrowane w zewnętrznej stalowej konstrukcji. „Właściwą” elewację budynku wykonano w całości w systemie fasady słupowo-ryglowej Schüco FWS 50.SI z certyfikatem Cradle to Cradle. Umożliwiła ona bezproblemową realizację układu złożonego z naprzemiennie ułożonych pól przeziernych i nieprzeziernych, a ponadto gwarantuje doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie system jest na tyle elastyczny, że inwestor może relatywnie późno podjąć decyzję o rozlokowaniu pól przeziernych i nieprzeziernych. Szczególnym wyzwaniem było wykonanie wielkoformatowych przeszkleń w wysuniętych do przodu modułach. Każde z nich ma 8 m szerokości i 3 m wysokości oraz składa się z trzech pól. Profile systemu Schüco FWS 50 mają niezwykle wąską szerokość czołową zaledwie 50 mm, dzięki czemu podziały szyb są niemal niewidoczne. W elewację budynku wpięto także aluminiowe okna AWS 75.SI+, które w części zajmowanej przez sklep IKEA zostały zaprojektowane jako wyjścia na balkon, zaś w części hotelowej – jako okna uchylne, ze względów bezpieczeństwa. Architektom udało się również harmonijnie połączyć minimalistyczny design z wymaganą ochroną przeciwpożarową. Na najwyższych piętrach zastosowano przeszklone drzwi przeciwpożarowe Schüco ADS 80 FR 60, zaś w atrium – świetlik dachowy zrealizowany w systemie fasad nakładkowych na podkonstrukcji stalowej Schüco AOC 50 ST. Zintegrowano w nim skrzydła, które w razie pożaru są automatycznie otwierane w celu odprowadzania dymu i ciepła.

 

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl