Ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2023

  • 17-04-2023

1 kwietnia wystartowała nowa edycja ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły najbardziej cenione instytucje branżowe IARP oraz SARP. Tym samym już po raz siedemnasty będziemy świadkami rywalizacji budynków z całej Polski o miano najlepszej w swojej kategorii, których już tradycyjnie jest pięć do obsadzenia. Architekci, biura projektowe, inwestorzy prywatni i instytucjonalni oraz wykonawcy mogą zgłaszać swoje realizacje do końca września br. 

Konkurs Fasada Roku organizowany jest od 2007 roku. Dziś to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu wydarzeń architektonicznych, co znajduje potwierdzenie w wysokiej frekwencji, jaka towarzyszy każdej kolejnej edycji projektu zainicjowanego przez firmę Baumit – jednego z liderów europejskiego przemysłu materiałów budowlanych. Wystarczy wspomnieć, że w ubiegłym roku o prestiżowy tytuł walczyło 271 realizacji z całej Polski. Cel przyświecający organizatorowi jest zawsze ten sam – nagrodzenie budynków, które swoim wyglądem korzystnie wpływają na jakość przestrzeni w jakiej na co dzień funkcjonujemy i zwrócenie naszej uwagi na ogromną rolę elewacji w kształtowaniu scenerii dla naszego życia. 

5 różnych kategorii
Podobnie jak w ubiegłych latach architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać do konkursu budynki w pięciu kategoriach:
* budynek jednorodzinny nowy
* budynek wielorodzinny nowy
* budynek po termomodernizacji
* budynek niemieszkalny nowy
* budynek zabytkowy po renowacji

Do edycji 2023 można zgłaszać obiekty budowlane ukończone w okresie 1.01.2022 do 30.09.2023, z elewacją wykonaną w pełnej technologii z materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). 

Jak zgłosić budynek do konkursu?
Aby dołączyć do elitarnej stawki wystarczy do 30 września br. wejść na stronę www.fasadaroku.baumit.com i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Koniecznie pamiętajcie o zdjęciach – to na ich podstawie jury będzie oceniać poszczególnych kandydatów. Najlepiej dołączyć co najmniej pięć (rozdzielczość min. 2400x1600 px). Ważne by przedstawiały ogólny widok obiektu względem okolicy, wszystkie jego strony, a także detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku budynków zgłaszanych w kategorii "budynek po termomodernizacji" i "budynek zabytkowy po renowacji" dokumentacja musi zawierać także fotografie pokazujące stan obiektu sprzed prac remontowych. 

Jakie przewidziano nagrody?
Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Fasada Roku 2023, a osoba/podmiot zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Jest coś jeszcze – pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie rywalizacji Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. Które budynki wywalczą sobie przepustkę do rywalizacji o tytuł Europejskiej Fasady Roku, przekonamy się pod koniec roku. Zdecyduje o tym jury, którego obrady zaplanowano na listopad. Kto w nim zasiądzie? Tradycyjnie Ci, którzy na architekturze i budownictwie znają się najlepiej – wysokiej klasy doświadczeni architekci, branżowi eksperci i reprezentanci wiodących mediów. 

Internauci też zagłosują
Niezależnie głos zabiorą internauci. 1 maja na stronie konkursu uruchomione zostanie głosowanie, w ramach którego każda osoba będzie mogła ocenić dowolną liczbę kandydatów. Realizacje z najwyższą notą w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie internautów". Głosy będą zbierane do 31 października. 

 

źródło: www.baumit.com