Futurystyczne centrum logistyczne

  • 26-03-2019

Futurystyczne projekty architektoniczne to nie tylko domena budynków użyteczności publicznej i biurowców tworzonych przez gwiazdy architektury. W tym kierunku podąża również budownictwo przemysłowe, magazyny i centra przeładunkowe. Dynamiczna bryła centrum logistycznego DC New Logic jest niezwykła, ale jej forma jest jednocześnie podporządkowana prostej utylitarności.

 

 

DC New Logic III w Tilburg w Holandii, wybudowany ze szkła, stali i z aluminium, to świetny przykład architektury przyszłości. Pracownia Habeon Architecten zaprojektowała, na zlecenie dewelopera Dokvast, wysoko zrównoważone centrum logistyczne dla spółki Rhenus Logistics. Centrum dystrybucyjne zostało zbudowane z wykorzystaniem materiałów przyjaznych dla środowiska, znalazły się tu m.in. automatycznie przyciemniane oświetlenie LED, potrójne szyby, dodatkowa izolacja dachu i pompy ciepła. Dzięki wyposażeniu całego dachu w fotowoltaiczne panele, budynek jest samowystarczalny, a nawet wytwarza więcej energii niż jej potrzebuje. Projekt uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding z oceną aż 98,48%. Do uzyskania tak wysokiej noty przyczyniły się m.in. zastosowane w nim systemy Reynaers Aluminium. Inwestycja w ekologiczne rozwiązania to również inwestycja w przyszłość i odpowiedzialność społeczną, nie wspominając o zmniejszeniu kosztów utrzymania.

Dynamiczny efekt bryły i wnętrza

Ten budynek to prawdziwa odmiana w budownictwie magazynowym, w sposób oczywisty wyróżnia się na tle przemysłowego terenu. Jego eliptyczna forma, przypominająca ogromną tubę, długą na 290 metrów, tworzy niezwykle dynamiczny efekt, współgrający z lokalizacją wzdłuż autostrady. Podobnie wygląda również wnętrze – wysoki 9-metrowy hol, zaokrąglone kształty ścian, mebli i elementów oświetleniowych, stalowe, spiralne schody z balustradą o grubości 9 cm oraz oświetlenie w kształcie okręgów.Za projekt schodów odpowiada Maria Tellez, zaproszona do współpracy przez pracownię Habeon.

Ściany osłonowe z systemów Reynaers Aluminium

Ogromne przeszklenia maksymalnie doświetlają wnętrze naturalnym światłem, wpływającym na dobre samopoczucie pracowników. Dla zleceniodawcy ważne było dotrzymanie kroku ogólnoświatowemu trendowi na wellbeing w środowisku pracy, zgodnie z którym przedsiębiorstwa powinny dbać o dobrą kondycję psychofizyczną pracowników. Z południowej strony w bryle budynku zaprojektowano baldachimowe wycięcie, które doświetliło wnętrze, ale jednocześnie stworzyło przeciwsłoneczną osłonę dla biur i kondygnacji za nimi. Piętra te pełnią funkcję przestrzeni VAL (Value Added Logistics), tu produkty są znakowane, wyceniane, pakowane i zaopatrywane w listy przewozowe. Dwie przeszklone ściany fasady to 3 700 metrów kwadratowych wykończonych w systemie CW 50 Reynaers Aluminium, gwarantującym nieograniczoną swobodę projektowania i maksymalną ilość światła. – Aluminiowe profile pozwalają tworzyć tak smukłe detale, że można minimalizować konstrukcję i zwiększać powierzchnię szkła – Hung Tran podkreśla zalety tego rozwiązania.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Reynaers Aluminium: https://www.reynaers.pl/pl-PL/konsumenci/natchnienie/odniesienia-do-projektow-aluminiowych/dc-new-logic-iii

 

Najważniejsze informacje:

Nazwa budynku: DC New Logic III

Inwestor: Rhenus Logistics

Deweloper: Dokvast

Projektant: Habeon Architecten, projekt schodów Maria Tellez

Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW 50

 

źródło: REYNAERS ALUMINIUM