Wieżowiec Q22, czyli szklane innowacje

  • 22-02-2017

W lipcu 2016 r. w stolicy Polski oddano do użytku kolejny wieżowiec biurowy. Q22 to strzelisty budynek ze szklanymi elewacjami, wykonanymi z wykorzystaniem szyb zespolonych PRESS GLASS. W realizacji użyto w sumie ponad 25 tys. m² szyb zespolonych. Elewację stworzono z zastosowaniem nowatorskiej technologii, a na dachu wykorzystano innowacyjne systemy fotowoltaiczne.

Wieżowiec powstał w centralnej części Warszawy, na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się hotel Fryderyk Chopin. W 2011 r. obiekt został zamknięty, a następnie poddany rozbiórce. Co ciekawe, wszystkie materiały poddano recyklingowi. Budowę nowego obiektu rozpoczęto w czerwcu 2013 r.

Za projekt wieżowca odpowiadała polska pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Przyjęta koncepcja łączy w sobie zarówno elementy charakterystyczne dla konstruktywizmu, jak i neomodernizmu. Q22 wyróżnia się strzelistą konstrukcją oraz szklaną elewacją, w której tworzeniu wykorzystano innowacyjne technologie.

Charakter wieżowca dobrze oddaje już sama jego nazwa, nawiązująca do jakości („quality”) oraz kryształu kwarcu („quartz”). Obiekt odznacza się także wysokim poziomem efektywności energetycznej, na co bardzo duży wpływ mają zastosowane oszklenie oraz panele fotowoltaiczne. Potwierdza to m.in. przyznany realizacji certyfikat BREEAM Interim Excellent.

Budowa trwała trzy lata, a głównym inwestorem była firma ECHO INVESTMENT. Efektem końcowym jest liczący w sumie 195 m wieżowiec o całkowitej powierzchni nieco ponad 91 tys. m². Zdecydowana większość powierzchni przeznaczona jest dla biur. Obiekt może pochwalić się również 5 kondygnacjami podziemnymi oraz 320 miejscami parkingowymi. Ostatecznie wieżowiec został oddany do użytku w lipcu 2016 r.

Szklana elewacja z nowatorską technologią

Kluczowym elementem realizacji była szklana elewacja budynku. Głównym wykonawcą elewacji została firma DEFOR, która zrealizowała projekt w ścisłej współpracy z PRESS GLASS, czyli producentem specjalizującym się w produkcji szyb dla budownictwa.

Pierwotnie zamierzano wykorzystać fasadę segmentową z widocznymi z zewnętrznej strony listwami aluminiowymi i wydzielonym pasem stropowym. Inwestor chciał jednak uzyskać efekt wizualny, który byłby zbliżony do kryształu kwarcu.

Podjęliśmy to wyzwanie i we współpracy z architektami zaproponowaliśmy rozwiązanie niestosowane dotąd nigdzie na świecie – fasadę segmentową strukturalną dwukomorową z szybą na pełną wysokość kondygnacji, bez wizualnego wydzielenia pasa stropowego. Taki projekt wymagał ścisłej współpracy z Instytutem Techniki Budownictwa oraz dostawcami, w szczególności z hutami i przetwórcami szkła” – mówi Piotr Węglewski, dyrektor handlowy w firmie DEFOR.

W inwestycji wykorzystano dwukomorowe szyby zespolone o współczynniku 0,5 W/m²K i największych wymiarach na poziomie 4740 x 2540 mm. Jak wskazuje zaangażowany w realizację Dariusz Kowalik, area sales representative w firmie PRESS GLASS, w szybach zespolonych zastosowano powłoki przeciwsłoneczne selektywne typu 70/41 oraz ciepłochronne typu Thermofloat, naniesione na szkło bazowe o obniżonej zawartości żelaza, poddane następnie hartowaniu i laminowaniu.

Na potrzeby tej inwestycji dostarczyliśmy bardzo mocno zróżnicowane zespolenia, odmienne pod względem np. budowy, wymiarów, ciężaru, szczegółowych ustaleń dotyczących zespalania czy też specjalnych wymagań jakościowych. Takim specjalnym wymogiem było m.in. wyprodukowanie szyb hartowanych o ściśle określonej wypukłości lokalnej” – wyjaśnia Dariusz Kowalik.

Jak ocenia Piotr Węglewski, dużym wyzwaniem w realizacji projektu była także kwestia odpowiedniego zharmonizowania wydajności dostawców. Przykładowo, dzienne zapotrzebowanie obejmowało 200 m² pakietów szkła składającego się z 4 hartowanych szyb z atestem HST, a największe pakiety ważyły ponad tonę. Montaż zajął jednak w sumie jedynie 9 miesięcy.

Efekt, jaki udało się nam uzyskać w Q22, spełnił w 100 proc. wskazane przez inwestora parametry techniczne oraz wizualne. Co warte podkreślenia, realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga współpracy z rzetelnymi i godnymi zaufania partnerami, dlatego cieszymy się, że DEFOR mógł zrealizować ten projekt właśnie z firmą PRESS GLASS” – dodaje dyrektor handlowy w firmie DEFOR.

Wykonanie szklanej elewacji wieżowca Q22 wymagało wykorzystania łącznie ok. 25 tys. m² szyb zespolonych.

Fotowoltaika na dużą skalę

Na dachu Q22 umiejscowiono specjalne moduły przygotowane przez firmę MAYBATT w technologii Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Zgodnie z koncepcją stojącą za tym rozwiązaniem, tradycyjne elementy budynku – w tym przypadku części dachu – są zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi.

Na potrzeby tej realizacji dostarczyliśmy różnych rozmiarów szyby o grubości 70 mm. Zastosowanie znalazły tutaj dwukomorowe szyby zespolone – zawierające laminaty z elementami PV, składające się ze szkła hartowanego, które zostało oczywiście poddane testom HST” – mówi Wiesław Wojtas, area sales manager w firmie PRESS GLASS.

Jak dodaje manager, Q22 to pierwszy w Polsce tak duży wieżowiec biurowy, w którym na taką skalę zastosowano szyby fotowoltaiczne.

Skośny dach zaprojektowano w systemie szkieletu aluminiowego o konstrukcji słupowo-ryglowej. Jak zaznacza Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu firmy MAYBATT, w zewnętrznej części szklanej konstrukcji dachu zatopione są dwuwarstwowe moduły fotowoltaiczne typu „light through”. MAYBATT naniósł moduły na dostarczone przez PRESS GLASS szyby pojedyncze hartowane, które następnie wróciły do dostawcy w celu wykonania szyb laminowanych i zespolenia ich w szyby dwukomorowe zespolone z modułami fotowoltaicznymi.

Moduły fotowoltaiczne zostały zaprojektowane zgodnie z projektem architektury fasady – w 45 różnych typach i w oparciu o ogniwa monokrystaliczne. Każdy moduł PV składa się z szyby ze szkła hartowanego w  górnej i w dolnej części. Pomiędzy szybami znajdują się natomiast folia PVB oraz ogniwa PV wraz z połączeniami wewnętrznymi i skrzynkami przyłączeniowymi” – wyjaśnia Bartłomiej Zysiński.

Prezes zarządu firmy MAYBATT wskazuje również, że systemy fotowoltaiczne (łącznie 303 moduły), które są integralną częścią dachu Q22, pełnią jednocześnie kilka różnych funkcji. To z jednej strony termoizolacja poprzez dwie – wypełnione argonem – komory oraz dwie odpowiednie powłoki, które pozwalają na uzyskanie dla szyb usytuowanych ukośnie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,6 W/m²K. Równocześnie szyby te chronią także przed promieniowaniem słonecznym, co jest możliwe dzięki zastosowaniu – tej samej co w fasadzie pionowej – powłoki przeciwsłonecznej selektywnej typu 70/41, przepuszczającej do 70 proc. promieniowania słonecznego i ograniczającej do 41 proc. przenikanie promieniowania cieplnego. Systemy pozwalają też na produkcję prądu elektrycznego i używanie go do podgrzewania dachu.

Cały projekt jest na swój sposób niepowtarzalny, ponieważ moduły zainstalowane przez firmę MAYBATT umożliwiają wykorzystywanie fotowoltaiki – poprzez elementy PV w zewnętrznym laminacie – jako źródła ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na podgrzanie i tym samym odśnieżenie dachu w przypadku intensywnych opadów śniegu” – tłumaczy Wiesław Wojtas.

W realizacji systemów fotowoltaicznych, które znajdują się na dachu Q22, wykorzystano w sumie ok. 800 m² szyb.