Szpital w Solothurn z przystosowanymi dla użytkowników aplikacjami szklanymi od Glas Trösch

  • 28-10-2021

W szwajcarskim mieście Solothurn uruchomiono niedawno nowy szpital z 290 łóżkami. Zarówno charakterystyczna konstrukcja cokołowa, jak i umieszczony powyżej niej oddział szpitalny zostały wyposażone w szkło potrójnie izolowane od Glas Trösch, które stwarza idealny klimat w pomieszczeniach. Wewnątrz zastosowano mające łącznie około 3,5 kilometra długości szklane ścianki działowe i drzwi, które łączą w sobie takie funkcjonalności, jak ochrona przeciwpożarowa, zabezpieczenie przed dostępem i izolacja akustyczna, a przy tym przepuszczają więcej światła dziennego. Planiści z Silvia Gmür Reto Gmür Architekten zrealizowali właściwą dla szpitali zasadę konsekwentnego przystosowywania się do ludzkich potrzeb.

Historia szpitala w Solothurn sięga 1418 roku. Ostatnio szpital znajdował się w typowym betonowym budynku z lat 70. XX wieku. Od dawna obiekt ten nie oferował wystarczającej ilości miejsca na tego typu działalność, przez co już w roku 2008 ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowy budynek. Konkurs wygrali Silvia Gmür Reto Gmür Architekten z projektem konstrukcji cokołowej w kształcie litery L, na której osadzona jest sześciokondygnacyjna druga część budynku. Jury konkursowe doceniło to rozwiązanie nie tylko pod względem eksploatacyjnym, ale też urbanistycznym.

 

Duże przeszklenia w obszarach publicznych

W dwukondygnacyjnej konstrukcji cokołowej znajdują się obszary publiczne, a także badawcze i zabiegowe. Zwieńczenie tej części stanowią elewacje. Przez to na każdej kondygnacji powstaje powierzchnia około 5700 metrów kwadratowych, w której umieszczone są oddziały medyczne. Jasne, ciągłe korytarze umożliwiają pacjentom, odwiedzającym i personelowi widok otaczającego krajobrazu. Elewacja jest podzielona łuskowato, tworząc obszary o wysokiej jakości użytkowej. Przyczynia się do tego także przeszklona, mająca ponad osiem metrów wysokości elewacja słupowo-ryglowa.

Komfort we wnętrzach zapewnia potrójne przeszklenie w wersji SILVERSTAR SUPERSELEKT 35/14 T od Glas Trösch, które dzięki wartości g tylko 12 procent zapewnia bardzo efektywną letnią ochronę przed wysokimi temperaturami. Dlatego można było zrezygnować z zacienienia zewnętrznego, przez co konstrukcja cokołowa ma jednoznaczny i charakterystyczny wygląd.

 

Idealny klimat w salach dla pacjentów

Oddziały dla pacjentów znajdują się w punkcie przecięcia obu ramion kształtu litery L. Elewacja jest tutaj podzielona na drobne segmenty. Charakterystyczny jest przede wszystkim podwieszony system zacienienia, który składa się z 1740 elementów strukturalnych z białego betonu. Właściwa elewacja za nim wykonana jest z pełnego przeszklenia, do wysokości pomieszczenia. Także tutaj wybrano potrójne przeszklenie Glas Trösch, ale z inną funkcjonalnością niż w konstrukcji cokołowej: Zastosowano szkło SILVERSTAR COMBI Neutral 51/26, które łączy podstawową ochronę przed wysoką temperaturą z zaawansowaną izolacją cieplną. Ta ostatnia jest dodatkowo zwiększana przez dodatkową powłokę i osiąga w ten sposób niską wartość Ug 0,51 W/m²K przy znacznej transmisji światła 44,5 procent. W sumie stwarza to optymalne warunki dla szybkiego dochodzenia do zdrowia pacjentów, którzy dzięki wysokiej neutralności barw szkła mogą oglądać interesujące widoki otoczenia. Określone przez planistów jako „Healing Architecture” konsekwentne ukierunkowanie na potrzeby pacjentów sprawia, że architektura staje się częścią terapii.

 

Trzy i pół kilometra szklanych ścian działowych

Wewnątrz nowego budynku zamontowano ściany działowe szwajcarskiej specjalistycznej firmy BlessArt, wyposażone w jednoszybowe szkło bezpieczne SWISSDUREX od Glas Trösch. Mające w sumie 3,5 kilometra długości ściany działowe i około 500 drzwi zalewają pomieszczenia światłem i spełniają przy tym różne wymogi: Przede wszystkim szczególnie wysokiej izolacji akustycznej w laboratorium snu, efektywnej ochrony przed emisją w radiologii, a także skutecznej ochrony przeciwpożarowej na korytarzach. W przypadku wszystkich ścian wspólne jest to, że dzięki zastosowaniu szkła są one szczególnie higieniczne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Także pod względem projektowym umożliwiają one różne zadruki i lakierowania.

 

Wysoki standard energetyczny

Szpital w Solothurn jako pierwszy szpital w Szwajcarii otrzymał certyfikację standardu Minergie ECO, który uwzględnia także aspekty „światło dzienne” i „klimat w pomieszczeniach”. Do osiągnięcia tego wysokiego standardu konstrukcyjnego w znacznym stopniu przyczyniły się rozwiązania ze szkła. Budynek otrzymał renomowane wyróżnienie „best architects award” 2021.

 

Pierwszy etap budowy został uruchomiony w połowie tego roku, faza 2 zostanie zakończona prawdopodobnie w roku 2026.

 

Tablica informacyjna:

Projekt:                                   Bürgerspital Solothurn

Lokalizacja:                            Solothurn, Szwajcaria

Data ukończenia:                   2020

Inwestor:                                 Kanton Solothurn, Urząd Budowlany Rötihof, Solothurn

Architekt:                                           Planergemeinschaft Bürgerspital Solothurn, Silvia Gmür Reto Gmür Architekten, Bazylea

Kierownictwo budowy:           Planergemeinschaft Bürgerspital Solothurn Walter Dietsche

                                               Baumanagement AG, René Wieland

Projekt elewacji:                                PPEngineering GmbH, Bazylea

Produkty:                                Potrójne szkło izolacyjne SILVERSTAR SUPERSELEKT 35/14 T z dodatkową warstwą SILVERSTAR EN2plus

Potrójne szkło izolacyjne SILVERSTAR COMBI Neutral 51/26 z dodatkową warstwą SILVERSTAR ZERO Eplus

System szklanych ścian działowych BlessArt Raumsysteme AG, wykonany z jednoszybowym szkłem bezpiecznym Glas Trösch SWISSDUREX

 

źródło: Glas Trösch