Przeszklenia dachowe w nowoczesnym budownictwie, czyli szkło aktywne w… akcji

  • 22-11-2021

 

Szkło we współczesnej architekturze pełni wiele istotnych funkcji. Coraz częściej stanowi kluczowy element projektu, który oprócz walorów estetycznych zapewnia najwyższy komfort użytkowania: chroni od hałasu, dba o bezpieczeństwo, zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń, a w przypadku zaawansowanych rozwiązań – stanowi jego źródło. Ponad wszystko jednak gwarantuje niezrównany dostęp światła naturalnego i zachęca do podziwiania widoków znajdujących się po drugiej stronie tafli, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków meteorologicznych. To kwestia szczególnie istotna z uwagi na coraz częściej występujące anomalie wynikające ze zmian klimatu, kiedy pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie, a dobrą widoczność może zakłócać skroplona na szybie para wodna czy zalegający na niej śnieg. Jak zmierzyć się z tym problemem? Odpowiedzią jest aktywne szkło grzewcze – rozwiązanie na miarę XXI wieku.

 

Przeszklenia dachowe, czyli estetyczna multifunkcyjność

 

W nowoczesnych projektach architektonicznych funkcjonalność musi iść w parze z designem. Niezależnie, czy mówimy o inwestycjach prywatnych czy komercyjnych, budynek powinien cechować się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi i zapewniać jego użytkownikom wysoki komfort funkcjonowania. Bardzo dużą rolę w ostatecznym projekcie odgrywają przeszklenia, a coraz większą popularnością cieszą się szklane dachy oraz świetliki. Z czego to wynika? Niewątpliwie podkreślają wyjątkowość i nowoczesność wnętrz, a także nadają przestrzeni lekkości oraz subtelności.

 

Jednak zastosowanie szklanych przekryć dachowych wiąże się również z pewnym ryzykiem, szczególnie zimą, gdy w miejsce podniebnych pejzaży zyskujemy widok na pokrywę śnieżną zalegającą grubą warstwą ponad naszymi głowami. Z jednej strony blokuje ona dostęp do promieni słonecznych i wymusza stosowanie sztucznego oświetlenia, z drugiej potencjalnie może stwarzać zagrożenie dla użytkowników przestrzeni z powodu nadmiernego obciążenia stropu. Ręczne usunięcie śniegu może być kosztowne oraz wymagać zastosowania niekorzystnych dla zdrowia i planety środków chemicznych. Sytuacja całkowicie się zmienia, jeśli wykorzystaliśmy szkło ze zintegrowanym systemem grzewczym z funkcją topnienia śniegu.

 

– W przypadku szkła grzewczego EGLAS wytwarza ono ciepło, które automatycznie uruchamia proces topnienia śniegu w momencie, gdy tylko zostanie on zidentyfikowany przez wbudowany czujnik – tłumaczy Aksana Myslivets, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass – Sam mechanizm działania opiera się na promieniowaniu podczerwonym emitowanym przez powłokę z tlenków metali pokrywającą taflę szkła, która jest aktywowana za pomocą prądu elektrycznego. Moc niezbędna do skorzystania z funkcji topnienia śniegu waha się w przedziale od 350 do 600 W/m2. Napięcie źródła prądu to standardowe 230 VAC, jednak w celu dostosowania go do wymagań technicznych szkła EGLAS, możliwe jest także wykorzystanie transformatorów.

 

Kopiec Kościuszki w Krakowie, przeszklony dach ze szkła EGLAS oraz COOL-LITE SKN 165, fot. Saint-Gobain

 

I w domu, i w biurowcu

 

Specyfikacja techniczna szkła grzewczego EGLAS pozwala na wykorzystanie go zarówno w przeszkleniach dachowych budynków prywatnych, jak i komercyjnych. Wynika to z faktu, iż jest ono dostępne w wielu wymiarach – minimalnym 300x500 mm i maksymalnym 2200x4000 mm, różnych kształtach – standardowej wersji kwadratowej i prostokątnej lub innych dostępnych na życzenie klienta, a także różnorodnych wariantach wzorniczych – wzory wykonane metodą piaskowania lub nadruku cyfrowego. Daje to swobodę aranżacji wnętrz podczas etapu kreowania pomieszczeń, niezależnie od stylu czy przeznaczenia danej inwestycji.

 

Szkło aktywne EGLAS to szkło laminowane, które może wchodzić w skład pakietów szybowych jedno- lub dwukomorowych, co pozwala łączyć jego funkcjonalność z szeregiem innych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo, izolacyjność termiczną, ochronę przeciwsłoneczną czy samooczyszczanie. W tym miejscu warto wspomnieć także o klasach ochrony IP szkła EGLAS, w przypadku szyb laminowanych – IP34, natomiast w zespoleniu IP67, które gwarantują odporność na zabrudzenia i wnikanie wilgoci. Ten zespół cech czyni szkło aktywne rozwiązaniem odpowiednim dla szerokiego zastosowania w projektach, m.in. jako wewnętrzne przegrody, drzwi czy szklane podłogi, jednak w szczególności należy docenić jego właściwości w kontekście przeszkleń dachowych. Przykładu nie trzeba szukać daleko.

 

– Jedną z najbardziej spektakularnych realizacji, w której główną rolę odgrywa szkło z efektywnym systemem grzewczym, jest Kopiec Kościuszki w Krakowie – mówi Aksana Myslivets. – Dach dziedzińca o powierzchni 300 mkw. został pokryty szkłem EGLAS w zespoleniu ze szkłem przeciwsłonecznym COOL-LITE SKN 165 II. Dzięki temu przestrzeń poniżej może być wykorzystywana jako miejsce wystaw oraz konferencji zarówno w okresie letnim, zapewniając użytkownikom komfort termiczny, jak i zimowym – gwarantując dostęp do światła dziennego dzięki funkcji topnienia śniegu.

 

Rzut światła na wszechstronność

 

Topnienie śniegu to nie jedyna funkcja, która oddziałuje korzystnie na jakość użytkowania przestrzeni wyposażonej w szkło grzewcze. EGLAS może również pełnić rolę głównego ogrzewania lub dodatkowego źródła ciepła, niezależnie od sezonu. Pozwala to znacznie ograniczyć konieczność korzystania z instalacji grzewczej lub całkowicie wyeliminować stosowanie grzejników, które dość często stanowią wizualną dominantę, zaburzającą odbiór misternie skomponowanej aranżacji.

 

Istotną rolę w zapewnieniu estetyki wnętrzom (w tym dostępu do drogocennego naturalnego oświetlenia) odgrywa także dodatkowa funkcja antykondensacji. Szkło grzewcze przeciwdziała skraplaniu się pary wodnej na powierzchni szyby. Chroniąc okna przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, gwarantuje stałą przejrzystość bez względu na panujące warunki atmosferyczne, a także znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, przeciwdziałając rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Ze względu na specyfikację techniczną oraz zróżnicowaną charakterystykę oferowanych możliwości, szkło grzewcze może zostać wykorzystane praktycznie w dowolnej realizacji. Równocześnie cechuje je niezwykła praktyczność i płynące z niej walory czysto użytkowe. Funkcjonalnością szkła można sterować za pomocą pilota, przełącznika czasowego, przycisku ściennego czy dedykowanej aplikacji mobilnej i z poziomu smartfona zarządzać temperaturą tafli – jak na smart rozwiązanie przystało!

 

Hotel Warszawa, Restauracja „Szóstka”, przeszklony dach ze szkła EGLAS i COOL-LITE XTREME 60/28 II, fot. Saint-Gobain

 

Szkło na miarę dzisiejszych potrzeb

 

Współczesne trendy architektoniczne oparte są przede wszystkim na rozwiązaniach proekologicznych, minimalizujących negatywny wpływ obiektów na środowisko naturalne. Szkło aktywne EGLAS doskonale wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa, dzięki możliwości zintegrowania systemu grzewczego z funkcjonującą w danym budynku instalacją fotowoltaiczną, której moc powinna być dostosowana do powierzchni zasilanego szkła. Tym sposobem możliwe jest zoptymalizowanie kosztów przeznaczanych na energię, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dodatkowo, dzięki specjalnemu kalkulatorowi online dedykowanemu funkcji grzewczej szkła EGLAS, architekci mogą wyliczyć powierzchnię przeszkleń gwarantującą użytkownikom komfort termiczny. Aplikacja poinformuje także o ilości energii zużywanej w okresie grzewczym, która ma ogromne znaczenie w kontekście odpowiedzialnego projektowania.

 

– W tym miejscu warto wspomnieć również o wsparciu technicznym ze strony naszych specjalistów, na które architekci mogą liczyć już na etapie projektowania. Na podstawie lokalizacji danej inwestycji oraz panujących tam warunków klimatycznych, przygotowujemy kalkulacje mocy dla funkcji topnienia śniegu szkła EGLAS po to, by w trakcie późniejszej eksploatacji budynku produkt spełniał swoją rolę w sposób jak najkorzystniejszy dla środowiska i budżetu inwestora – mówi Marek Wasilewski, Inżynier Doradztwa Technicznego Saint-Gobain Building Glass. – Co więcej, w oparciu o Eurokody, nasz zespół techniczny wspiera klientów w zakresie doboru konstrukcji szyby w kontekście obciążeń statycznych. Opracowujemy także ideowy schemat przyłączeń szkła do sieci zasilającej, a dzięki programowi CalumenLive jesteśmy w stanie również obliczyć parametry spektrofotometryczne oraz termiczne dla danego pakietu szybowego EGLAS.

 

Aktywne szkło grzewcze EGLAS jest narzędziem, które w rękach architekta redefiniuje podejście do kreatywnego tworzenia przestrzeni. Dzięki niemu staje się ona nowoczesna oraz atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie bezpośrednio koresponduje z komfortem użytkowania niezależnie od tego, czy jest to dom prywatny, centrum handlowe czy biurowiec. Przeszklenie dachowe eliminujące występowanie pokrywy śnieżnej i dzięki temu oferujące stały dostęp do światła naturalnego oraz niezwykły widok niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – to niewątpliwie rozwiązanie na miarę architektury XXI wieku.

 

źródło: Saint-Gobain Building Glass