Amerykańska rezydencja z panoramicznymi oknami Hi-Finity

  • 11-09-2018

Pierwszy szkic tego domu został narysowany na śniegu. Architekt i przyszły właściciel jeździli razem na nartach, kiedy wpadli na pomysł stworzenia budynku, który będzie wyglądać równie naturalnie i jednocześnie równie spektakularnie jak górski krajobraz Montany.

Kochamy ten dom. Nie zmienilibyśmy w nim ani jednej rzeczy – mówi właściciel domu. Budynek ma trzy sypialnie, ogromny pokój dzienny połączony z niewielką kuchnią i łazienkę z widokiem na przyrodę i dodatkowym prysznicem pod chmurką. Główna sypialnia znajduje się na parterze, a przez jej trzy przeszklone ściany można podziwiać przyrodę. – Kiedy tu śpię, czuję się jak na kempingu – mówi właściciel.

Dom stojący pośród gór nazwano Flying Star Residence. To dlatego, że przez ogromne panoramiczne okna można nocami oglądać spadające gwiazdy .

 

 

Od wyprawy narciarskiej po systemy okienne

Edwin Ugorowski z Designer Partnership zaprojektował wiele podobnych domów w tej okolicy, wokół miasta Bozeman w Montanie. Ten projekt naszkicował, gdy w trakcie jednej ze swoich wypraw narciarskich w kanionie Bridger zaczęli z przyszłym właścicielem podziwiać widoki, góry i dziką przyrodę Montany. – Rysując na śniegu stworzyliśmy zarys budynku, który miał wpasować się w tutejszą przyrodę – mówi architekt.

Dom zbudowano z solidnych materiałów: kamienia, stali i drewna. Z wnętrza można podziwiać góry i sławne niebo nad Montaną, które tutaj wydaje się większe niż w innych miejscach na świecie. – Szkło to niemal 65 proc. zewnętrznych ścian tego domu – mówi Donovan Savage z firmy Montana Sash & Door, wykonawca przeszklonych fasad. – Decyzja, którego dostawcę systemów wybrać, nie była łatwa. Zaczęliśmy od długiej listy i stopniowo z różnych względów odrzucaliśmy kolejne opcje. Właściciel w końcu wybrał się na kilka wycieczek, żeby na żywo obejrzeć najlepsze rozwiązania. Ostatecznie wybraliśmy systemy Reynaers Aluminium i już na etapie projektowym architekt współpracował właśnie z inżynierami tej firmy – dodaje Donovan. Przez dwa lata od wybudowania rezydencji szklane ściany sprawują się bez zarzutu – zimą chronią przed utratą ciepła, latem przed upałem z zewnątrz, a dzięki wąskim aluminiowym ramom nie ograniczają widoków. W fasadzie zamontowano składające się z sześciu paneli i mające w sumie prawie 12 metrów długości przesuwne drzwi Hi-Finity firmy Reynaers Aluminium.

Amerykańskie góry i włoski design

Pomieszczenia są bardzo duże, wysokie i fantastycznie doświetlone, dzięki czemu można było się zdecydować na ciemne i intensywne kolory. Kolorystyka, dywany, drewno i ciepłe oświetlenie sprawiają, że domownicy zawsze czują się tu przytulnie. Choć to dom w sercu dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych, można tu podziwiać m.in. włoski design – między innymi fotele zaprojektowane przez braci Campana, sofę On the Rocks włoskiej marki Edra czy superwygodną, skórzaną kanapę firmy Baxter. Minimalizm łączy się tutaj z odważnym stosowaniem koloru i wszechobecnymi, nowoczesnymi dziełami sztuki.

W rezydencji Flying Star oprócz drzwi przesuwnych Hi-Finity wykorzystano również systemy drzwiowe i okienne CS 77 firmy Reynaers Aluminium.

 

 

Najważniejsze informacje o Flying Star Residence:

Projekt domu: Edwin Ugorowski, Designer Partnership

Generalny wykonawca:  Highline Partners

Wykonawca przeszklonych fasad: Montana Sash & Door

Zastosowane systemy Reynaers Aluminium: drzwi CS 77, okna CS 77 i systemy przesuwne Hi-Finity

Foto: Reynaers Aluminium/Andrew Beneze

 

 

źródło: Reynaers Aluminium